Z roku na rok coraz bardziej dąży się do wyrabiania coraz to większej ilości wyrobów, w jak najkrótszym czasie. Obróbka jest procesem, który wymaga niezwykłej precyzji stąd dążenie do uzyskania jak największej dokładności w przypadku wymiarów, kształtu jak i jakości powierzchni, którą się obrabia. Ogromny postęp w dziedzinie obróbki nastąpił podczas wprowadzenia pomysłu numerycznego sterowania obrabiarkami, które pierwszy raz ponad 60 lat temu było wykorzystywane na potrzeby lotnictwa wojskowego USA.
Budowa obrabiarki CNC i tej manualnej nie różni się zbytnio, największa różnorodność między nimi – sterowanie elementami odpowiedzialnymi za frezowanie. Frezowanie CNC jest bardziej precyzyjne a każdy ruch kontroluje zewnętrzny komputer, który kontroluje każdy manewr. Początkowo różnice pojawiają się podczas wprowadzania danych wejściowych. Proces ten w obrabiarce manualnej polega na tym, że pracownik techniczny ręcznie nastawia maszynę oraz umieszcza na niej elementy. Podczas frezowania CNC nie wymaga się ingerencji człowieka, dane wprowadzane są z klawiatury, które są przechowywane w pamięci zewnętrznej lub na dysku twardym. Następną różnicą, jaką można wyróżnić jest sterowność obrabiarki. Oczywiście, przy obróbce manualnej, pracownik musi nastawić wszystkie dźwignie, przyciski i pokrętła – ręcznie. Obróbka CNC jest skomputeryzowana, także obsługiwana jest i regulowana przy pomocy mikrokomputera, który również wykrywa i naprawia błędy. Jedna z istotnych różnic w tych dwóch maszynach jest kontrola jakości powstałego wyboru, gdzie określa się jakość, precyzję i dokładność wymiaru.
Podsumowując wykorzystanie frezowania CNC pozwala na uzyskanie precyzyjnie obrobionego elementu, zgodnego z założonym projektem. Najlepiej jest zainwestować w nowoczesną technologię, dzięki której można uzyskać idealny efekt przetwarzanego materiału. Spowoduje to zmniejszenie czasu potrzebnego do obróbki i redukcje kosztów.