Każdy z nas na pewno choć raz w życiu spotkał się z takim pojęciem jak „śrutowanie” Ma ono różne znaczenia i tym razem nie będzie chodziło o rozdrabnianie słodu do produkcji piwa. A więc co to jest śrutowanie, co można śrutować i czemu ma to służyć?
Śrutowanie jest procesem mającym na celu oczyszczanie, wzmacnianie lub polerowanie metalu. Proces ten jest często stosowany w przemyśle metalowym. Włączają się w to także przemysły samochodowe, kolejowe, odlewnicze, samolotowe a nawet budowy statków.
Pierwszym rodzajem śrutowania jest śrutowanie pneumatyczne. Tego typu czyszczarki występują jako kabiny lub komory strumieniowe pneumatyczne. Poprzez dysze umiejscowione w takiej komorze skierowane na komponenty prowadzi się media czyszczące, te zaś są przyśpieszane przez pneumatycznie sprężane powietrze. Do specjalnych zastosowań można użyć mieszaniny wodnej, jest to wtedy tak zwane mokre strumieniowanie.
Drugim sposobem śrutowania jest śrutowanie wirnikowe. Ten sposób zamienia energię silnika elektrycznego na energię kinetyczną turbiny wyrzutowej, która po prostu czyści. Urządzenia najbardziej wydajne są zwykle używane do piaskowania, odrdzewiania czy łuszczenia powierzchni.
Prócz metalu, powierzchnią na której można zastosować śrutowanie jest także stal i beton, wszystko uzależnione jest od potrzeb klienta.
Czym można śrutować?
Oczywiście materiałem ściernym. Takimi materiałami są między innymi kulki szklane, stalowy żwirek czy korund. Materiały ścierne skierowane pod dużym ciśnieniem na czyszczoną powierzchnie zapewni usuniecie zanieczyszczeń takich jak farba czy rdza. Możliwe jest także wygładzenie chropowatych powierzchni.
Usługi śrutowania zapewnia prawie każde województwo od mazur po Śląsk. Chcąc skorzystać z tego typu usług wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie zapytanie i znaleźć zakład który oferuje właśnie śrutowanie. Przeglądając strony internetowe bardzo często możemy natknąć się też na cenniki, to bardzo dobra możliwość dla osób mających przeznaczony na takie usługi odpowiedni budżet.