Unia Europejska planuje zmniejszyć ślad węglowy aż o 45% (do 2030 r.). Dodatkowo chce osiągnąć neutralność klimatyczną (do 2050 r.). Aby to było realne, niezbędne są m.in. odpowiednie inwestycje w obszarze przemysłu. Dzięki nim można liczyć na zredukowanie zużycia energii i docelowo wdrożyć rozwiązania zeroemisyjne (jednocześnie nie martwiąc się stratami w wydajności).
Świetny przykład na to, że to jest możliwe, stanowi Valeo (światowy dostawca rozwiązań dla branży motoryzacyjnej). Ta firma korzysta z innowacji w zakresie automatyki przemysłowej. Podmiot Valeo wdrożył skuteczne technologie od firmy SMC, by m.in. mocno zredukować zużycie sprężonego powietrza.
Przedstawiciele Valeo deklarują, że w ramach wewnętrznego programu chcą zmniejszyć łączną emisyjność swoich zakładów o 45% (do 2030 r.). Z kolei do 2050 r. planują osiągnąć neutralność węglową.
W związku z tym firma Valeo rozpoczęła współpracę z SMC (to producent zaawansowanych rozwiązań pneumatycznych, które pomagają zredukować zużycie sprężonego powietrza).
Zakłady produkcyjne Valeo wykorzystują instalacje zużywające naprawdę spore ilości sprężonego powietrza. Jak to wygląda pod kątem liczb? Fachowcy obliczyli, że urządzenia korzystające ze sprężonego powietrza odpowiadają za około 20% zużycia energii elektrycznej. Chcesz dowiedzieć się jeszcze kilku innych kwestii na ten temat? W takim razie wejdź na artykuł ze strony internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/zrownowazona-produkcja-w-branzy-motoryzacyjnej-dzieki-rozwiazaniom-firmy-smc-case-study/.
Jak rozpoczęła się zaś kooperacja z SMC? Najpierw został wykonany audyt, w czasie którego zmierzono zużycie sprężonego powietrza. Potem określono działania naprawcze i oszacowano planowany zwrot z inwestycji (czyli ROI).
Na terenie Francji podjęto pierwsze testy. Wyniki okazały się świetne. W efekcie te rozwiązania zaczęto stosować też w innych krajach, w których ta firma posiada swoje fabryki.
Na ten moment, dzięki współpracy z SMC, w zakładach Valeo wykryto oraz wyeliminowano wycieki na poziomie około 10-30%. Ponadto osiągnięto redukcję zużycia sprężonego powietrza (mniej więcej o 50%) w aspekcie zastosowań nadmuchowych i podciśnieniowych.
W ofercie SMC znajdują się zaś różne technologie pomagające zredukować zużycie sprężonego powietrza. Są to m.in.: impulsowe pistolety do sprężonego powietrza (redukcja o około 87%), kompaktowe jednostki podciśnienia (93%), czy pulsacyjne zawory nadmuchowe (50%).
Współpraca tych podmiotów nie ograniczyła się tylko do zaimplementowania technologii zmniejszających zużycie sprężonego powietrza. Ważne było też zmniejszenie ciśnienia powietrza w lokalizacjach, gdzie jest to technologicznie możliwe.
W wielu miejscach udało się zmniejszyć ciśnienie robocze do 4 barów (to około 28% oszczędności sprężonego powietrza przy jednoczesnym braku strat w wydajności).
Co ważne, system może pracować bez przerw. Nie trzeba się zatem martwić kłopotliwymi rozruchami, a ryzyko przestojów produkcyjnych jest zminimalizowane.
Chcesz poznać jeszcze więcej informacji na ten interesujący temat? Możesz je znaleźć na stronie producenta. Masz też okazję wypytać o to zagadnienie doradców firmy RAControls.